Yüksek kalitede, güvenilir ve %90 küresellik oranına sahip silis kumu üretmekteyiz. Firmamız her tane boyutunda Silis kumunu özel yıkama ve filtre sistemleriyle üretmektedir. Silis kumunu istediğiniz renk ve tane boyutunda üretip size ulaştırabilmekteyiz. Ürünlerimiz TSE ve İSO belgelidir.

Silis kumu tabiatta en çok bulunan mineral olup üzerinde endüstriyel boyutta kullanılmaktadır. Yüksek sinterleşme özelliği ergime noktasının yüksek olması ve silis kumunun sertlik derecesinin Mohs ve üzerinde olması silis kumunu endüstriyel anlamda olmazsa olmaz mineraller arasında ilk sırada yer almasına sebep olmuştur.

Kullanım alanları

Döküm EndüstrisiDöküm Endüstrisi için üretmekte olduğumuz 5 AFS aralığındaki döküm kumları; yüksek aşınma direnci, düşük yanma kaybı, yüksek sinterleşme sıcaklığı özellikleri ile döküm sektörünün vazgeçilmezidir. Tane yapısı, yüksek silis oranı (%99) ve düşük kil oranı (max. %0,25) maça ve kalıp yapımında düşük oranda reçine tüketilmesini sağlar.
Yapı EndüstrisiSilis Kumu Fayans-Seramik Yapıştırıcıları, Derz Harçları, Yüzey Sertleştiricileri, Cam Yünü Üretimi, Elyaf Takviyeli Prekast İmalatı, sanayi boyaları, yol işaretleri sektörlerinde kullanılmaktadır. Silis Kumu yüksek aşınmaya, hava şartlarına dayanıklı ve yüksek kimyasal kararlılığa sahiptir. Silissan silis kumları rengi, kimyasal saflığı (min.%99 SİO2) sayesinde yapı endüstrisinde istenilen performansta ürünlerin imalatını sağlar.
Arıtma TesisleriSilis Kumu tane boyutuna bağlı olarak oluşturduğu yoğunluk ile su ve diğer birçok sıvının filtreleme işlemi için uygun ve ekonomik bir mineraldir. Silis Kumu, içme suyu şartlandırma, endüstriyel su şartlandırma, atık su netleştirilmesi ve arıtma tesislerinde kullanılmaktadır. Yüksek aşınma direnci sayesinde filtreleme işleminde uzun vadeli kullanıma sahiptir
Cam ÜretimiSilis Kumu SİO2 içeriği sebebi ile camın temel bileşimini oluşturur. Cam üretiminde Silis Kumunun saflığı, tane boyutu vb. nedenler çok önemlidir. Diğer minerallerin varlığı camda şekil ve renk bozukluğuna yol açabilir. Silis Kumu cam yüzeylere püskürtme yöntemi ile çeşitli desenler vermek için de kullanılır.

Spor AlanlarıSilis Kumu, Plaj voleybolu sahası, çocuk oyun alanları, golf sahaları, halı sahalar, at yarışı pistleri ve manej, bahçe ve peyzaj vb. alanlarda kullanılmaktadır.

Yüksek su geçirgenliği ve düşük kil oranı sayesinde yüzey sularının drenajına imkan sağlamasından dolayı sahaların uzun süre bozulmadan kullanımına olanak verir.

CTP BoruSilis Kumu, CTP Boru imalatında cam elyafı, cam yünü ve reçine ile birlikte boruya mukavemet kazandırmak için kullanılır. Temiz ve atık su demir boru imalatında iç yüzeyi kaplanarak korozyona karşı dayanıklılığı arttırmak için kullanılır.
Yüzey TemizlemeSilis Kumu, yüksek aşındırıcılığı ve sertliği sebebiyle yüzey hazırlama, temizleme, şekillendirme, eskitme vb. işlemler için kullanıma uygundur. Basınçlı püskürtme (hava veya su), zımpara kağıdı gibi çeşitli ekipman ile uygulanabilir.
Patinaj KumuSilis Kumu, olabilecek buzlanma ve kaymaları önlemek amacı ile tren, tramvay ve demir yolu taşımacılığında emniyet amacıyla kullanılır.
Kimya SektörüSilis Kumu, Sodyum Silikat üretiminde kullanılmaktadır.
 
 

 

KIRIKKALE KİLİT PARKE ÜRETİM TESİSİ 

KAMAN KİLİT PARKE ÜRETİM TESİSİ

 

Pek çok konuda olduğu gibi Avrupa tarafından uzun yıllardır yaygın olarak tercih edilmekte olan beton parke taşları son yıllarda  ülkemizde dekabul görmeye başlamıştır. Dekoratif olmasının yanı sıra sökülüp takılabilir özelliği sayesinde ülkemizde çok sık değişikliğe uğrayan alt yapı çalışmalarından dolayı oldukça ekonomik ve kolaylık sağlayan beton parke taşlarını hizmetinize sunmaktayız...

 

 

BAHÇE BORDÜRÜ :

BOYUT (cm) : 12x22x50
MTÜL ADET :  2
SU EMME SINIFI : 2 
BEĞİLME DAYANANIM SINIFI :1S 
AŞINMA DİRENÇ SINIFI : 3H 
DAYANIM SINIFI : TS 436 EN 1340 

 

KARAYOLLARI BORDÜRÜ :

BOYUT (cm) : 15x30x75 
MTÜL ADET : 1,33  
SU EMME SINIFI : 2B 
 
BEĞİLME DAYANANIM SINIFI :1S 
 
AŞINMA DİRENÇ SINIFI : 3H 
DAYANIM SINIFI : TS 436 EN 1340

 

6 LIK VE 8 LİK PRİZMA :

BOYUT (cm) : 200x100x60 / 200x100x80 
 
MTÜL ADET : 18 
SU EMME SINIFI : 2B 
 
H. ETKİ DİRENÇ SINIFI :3D 
AŞINMA DİRENÇ SINIFI : 3H 
DAYANIM SINIFI : TS 2824 EN 1338

 

6 LIK VE 8 LİK ve 10 LUK KİLİT PARKE :

BOYUT (cm) : 200x165x60 / 200x165x80 / 200x165x100 
MTÜL ADET : 35 
SU EMME SINIFI : 2B 
H.ETKİ DİRENÇ SINIFI :3D 
AŞINMA DİRENÇ SINIFI : 3H 
DAYANIM SINIFI : TS 2824EN 1338

 

YAĞMUR OLUĞU :

BOYUT (cm) : 42x28 
M2 ADET : 18

 

PRİZMA PARKE :

BOYUT (cm) : 190x190x60 
M2 ADET : 26

 

 

HACIBALLI TAŞ OCAĞI 

KEÇİLİ TAŞ OCAĞI 

                                         

KIRMA KUM 

0-4 mm arası ince agregadan oluşmaktadır. Sıkıştırma ve esneklik gerektiren işlerde kullanılır (boru döşeme, parke taşı döşeme v.s.)

 

2. NOLU MICIR

2. NO Mıcır (4-11.2 mm) arası olarak isteğe bağlı üretim yapılmaktadır.

 

3 NOLU MICIR

11.2-22.4 mm arası olarak isteğe bağlı üretim yapılmaktadır.

 

4 NOLU MICIR

4 No Mıcır (20-70 mm) arası olarak isteğe bağlı üretim yapılmaktadır. ( Zemin iyileştirme, Alt yapı ve Beton Boru döşemede dolgu malzemesi olarak özel üretim yapılmaktadır.)

 

ÜST TEMEL MALZEMESİ

Üst Temel Malzeme 0-25 mm arası isteğe bağlı olarak yapılmaktadır.

 

ALT TEMEL MALZEMESİ

Alt Temel Malzemesi 0-25 mm arası isteğe bağlı olarak yapılmaktadır.

 

FİLTER

Filter isteğe göre üretilen yol ypaımında kullanılan üst malzemedir.

 

PLENTMİKS

Plentmiks Agrega ürünlerini belli oranlarda birleştirip nemlendirerek plent tesisinde karıştırılması ile oluşan üründür. Asfalt yapımı ve zemin iyileştirmesinde yapılan son teknoloji gerekli uygulamadır.

     
     

 

1998 yılında kum ocağı işletmesini açarak faaliyete başlayan Işıklar Beton Zamanla Üretim ağını genişleterek Filtre kumu, Silis kumu, Söve Kumu, Döküm kumu vb ürünleriyle bir çok farklı sektörün kum ihtiyacını karşılayacak hale gelmiştir. 

 

                                         

RASPA KUMU 

Kumlama; demir, çelik gibi metallerin korozyonlarının temizlenmesi amacı ile silis, bazalt, grid adında çeşitleri olan ve kullanım yerleri farklı özel maddeler ile yapılır.

 

PATİNAJ KUMU

Silis Kumu, tren raylarında olabilecek buzlanma ve kaymaları önlemek amacı ile tren, tramvay ve demir yolu taşımacılığında güvenli ve hızlı şekilde durma amacıyla kullanılır.

 

HALI SAHA KUMU

0.500-1.00 mm aralığında yıkanmış, elenmiş ve kurutulmuş silis kumları halı sahaların zeminine uygulandığında yağmur suları ve yüzey sularının drenajında filtre görevi yapar. Böylelikle halı sahaların ömrünü uzatır.

 

HİPODROM KUMU

Silis kumu at yarışı ve spor sahalarında kum pistler için kullanılmaktadır.

 

DÖKÜM KUMU

ÜKuvars kumu döküm sanayinde kullanılan çok önemli bir üründür. Yüksek sinterleşme sıcaklığı, kolay şekillendirilir olması ve döküm işleminden sonra malzeme üzerinden kolay temizlenebilmesi kuvars kumu dökmü sanayinin vazgeçilmez bir metaryeli haline getirmiştir.

 

SODYUM SİLİKAT ÜRETİMİ

Silis kumu çeşitli kimyasal işlemlerden sonra sodyum silikat üretimi amacı ile bu sektörde kullanılmaktadır.

 

SÖVE KUMU

 

 

AKVARYUM KUMU