1998 yılında kum ocağı işletmesini açarak faaliyete başlayan Işıklar Beton Zamanla Üretim ağını genişleterek Filtre kumu, Silis kumu, Söve Kumu, Döküm kumu vb ürünleriyle bir çok farklı sektörün kum ihtiyacını karşılayacak hale gelmiştir. 

 

                                         

RASPA KUMU 

Kumlama; demir, çelik gibi metallerin korozyonlarının temizlenmesi amacı ile silis, bazalt, grid adında çeşitleri olan ve kullanım yerleri farklı özel maddeler ile yapılır.

 

PATİNAJ KUMU

Silis Kumu, tren raylarında olabilecek buzlanma ve kaymaları önlemek amacı ile tren, tramvay ve demir yolu taşımacılığında güvenli ve hızlı şekilde durma amacıyla kullanılır.

 

HALI SAHA KUMU

0.500-1.00 mm aralığında yıkanmış, elenmiş ve kurutulmuş silis kumları halı sahaların zeminine uygulandığında yağmur suları ve yüzey sularının drenajında filtre görevi yapar. Böylelikle halı sahaların ömrünü uzatır.

 

HİPODROM KUMU

Silis kumu at yarışı ve spor sahalarında kum pistler için kullanılmaktadır.

 

DÖKÜM KUMU

ÜKuvars kumu döküm sanayinde kullanılan çok önemli bir üründür. Yüksek sinterleşme sıcaklığı, kolay şekillendirilir olması ve döküm işleminden sonra malzeme üzerinden kolay temizlenebilmesi kuvars kumu dökmü sanayinin vazgeçilmez bir metaryeli haline getirmiştir.

 

SODYUM SİLİKAT ÜRETİMİ

Silis kumu çeşitli kimyasal işlemlerden sonra sodyum silikat üretimi amacı ile bu sektörde kullanılmaktadır.

 

SÖVE KUMU

 

 

AKVARYUM KUMU